Hodossy Gyula
a kiadó igazgatója
A kiadó székhelye
A kiadóról
A dunaszerdahelyi székhelyű LILIUM AURUM Könyv- és Lapkiadó Kiadó egyike azoknak a kiadóknak, amelyek a rendszerváltás után alakultak.
Az 1991-ben alapított kiadó nevében hordozza ars poeticáját. A Lilium Aurum latin név: arany liliomot jelent. A liliom a keresztény szimbolikában fényt és életet jelképez – lelki hatalmat, kötelességteljesítést, segítőkészséget és törvénytartást; az arany az elsőt, a legjobbat – ami a névválasztás kapcsán az ilyen érdemekre való törekvést kívánja jelképezni.
A szellemi műhely eddigi tevékenységének eredménye jelentős: több mint ezer kiadványt jelentetett meg (próza, költészet, gyermekirodalom, néprajz, egyházi irodalom, művelődéstörténet, irodalomtudomány, környezetvédelem, társadalomtudomány, ismeretterjesztő irodalom, helytörténet, oktatási szakirodalom, képzőművészet témakörökben, de foglalkozott naptárakkal, hanghordozókkal stb.) A kiadványok nagy része saját kiadásban jelent meg, de ahogy eddig is, a jövőben is szívesen vállaljuk az egyéni megrendelések által történő könyvkiadást is.
A kiadó mindig is nagy hangsúlyt fektetett a szlovákiai magyar szerzők kiadványainak gondozására, szinte nincs olyan szlovákiai magyar szerző, akinek műve ne jelent volna meg a kiadónknál.
A határon átnyúló könyvforgalom biztosítására többéves együttműködést tud magáénak a budapesti XANTUSZ könyvterjesztői hálózattal, így a kiadványokhoz Magyarországon is hozzáférhetnek a kedves Olvasók.
30 év munkája
Az alapításának 30. jubileumát ünneplő kiadó gazdag múltra tekint vissza.
1995 szeptemberétől 2021 júniusáig az egyetlen magyar nyelvű, országos terjesztésű szlovákiai magyar pedagógusok és szülők lapjának, a Katedra folyóiratnak a kiadója.
Egy másik jelentős együttműködési területként említhető az oktatásügy: a kiadó portfoliójában több segédtankönyv, módszertani könyv szerepelt, valamint a nyitrai és pozsonyi egyetemek magyar tanszékei után a komáromi egyetem egyik kiadójaként is tevékenykedett.
A kiadó tevékenységéhez azonban a hosszú évek során több kiegészítő aktivitás is járult: Lilium Aurum Könyvklubot működtetett, megszervezte az „Egy falu – egy könyv” mozgalmat, hogy a szlovákiai magyar írók és társadalomtudósok munkái eljuthassanak Szlovákia minden magyarlakta falujának és városának könyvtárába. Továbbá aktívan részt vállalt irodalmi estek, könyvbemutaók szervezésében is.
A kiadót a szellemi munka több társadalmi illetve kutatóintézethez kötötte, szoros együttműködést folytatott a Katedra Alapítvánnyal, a Fórum Kisebbségkutató Intézettel, valamint a Vámbéry Tudományos Kollégiummal.
Kézirat leadása
Felhívjuk tisztelt Szerzőink figyelmét, hogy a Lilium Aurum Könyv- és Lapkiadó a következő szempontok alapján várja a leadásra küldött kéziratokat:
- Kérjük a kéziratot elektronikus formában (USB kulcson, fájlküldővel) leadni. Ennek a paramétereit a 7. pontban foglaltuk össze)
- Amennyiben a kézirat kiadása pályázat útján történik, a kézirat mellé kérjük csatolni a támogató által kért annotációt és lektori véleményt.
- A kéziratnak tartalmaznia kell a mű pontos címét, alcímét, tartalomjegyzékét, a szerző pontos nevét, (a művel kapcsolatos) írói álnevét, a szerző postacímét, telefonszámát, valamint internetes elérhetőségeit (e-mail, weboldal).
- Kérjük az adott szöveget helyesírásilag és stilisztikailag a lehető legtökéletesebb formában leadni. Itt mérvadó A magyar helyesírás szabályai (Akadémiai Kiadó, Bp.) és a Helyesírási kéziszótár (Akadémiai Kiadó, Bp.) legfrissebb kiadványai.
- A leadott kéziratnál ügyeljenek a jegyzetapparátus, a hivatkozások, a források, az írásjelek lehető legpontosabb használatára, illetve azok egységesítéseire. Ebben mérvadó Gyurgyák János: Szerzők és szerkesztők kézikönyve (Osiris kézikönyvek, Bp., 2006) című munkája, illetve a 4. pontban említett akadémiai kiadványok.
- Kérjük, hogy a leadott kéziratok ne tartalmazzanak felesleges helyközöket, automatikus sorszámozást, tabulátorokat, hasábokat, iniciálékat, automatikus sorbarendezéseket, se manuális, se automatikus elválasztásokat stb. Minden ilyet kérünk kerülni.
- A kéziratok digitális formában történő leadásának paraméterei:
- a dokumentumot kérjük doc vagy rtf-formátumban leadni (a Word mellett elfogadunk OpenOffice dokumentumot is: odt),
- a dokumentumot, kérjük, ne formázzák ( 6. pont), legyen normál formázású, balra zárt, egységes betűméretű és -típusú (egyszerű Times New Roman betűtípust használjunk), normál betűközű és sorközű,
- ha a dokumentumot jelszavas, komprimált formában kívánják küldeni, kérjük a fájl megnyitásához szükséges jelszót e-mailben megküldeni.
- képanyag esetében kérjük a következő paraméterek betartását: tiff-formátumú legyen, ne használjon pdf vagy jpg formátumot, 300 dpi felbontású és 100%-os méretarányú (akkora, mint maga a dokumentum), vagy ha nagyobb méretben kerül be a kötetbe, arányosan nagyobb (200%, 400% stb.) méretarányú,
- Fordítás vagy második kiadás esetén kérjük leadni az eredeti egy (1) példányát vagy fénymásolatát is.
- Kérjük a szöveggel kapcsolatos egyéb, különleges kéréseket külön írásban jelezni. A kiadóval való írásbeli kapcsolattartás a marketing@liliumaurum.sk e-mail címen történik.
- Felhívjuk továbbá szerzőink figyelmét, hogy a nem megfelelően leadott kéziratot a kiadó átdolgozásra visszaadja, illetve ha azt a kiadónak kell átdolgoznia, annak költségeit a szerzői honoráriumból levonja.
Dunaszerdahely, 2021.09.30.